Kolejna nasza wyprawa – tym razem na Skrzyczne ze Szczyrku. Znajdziesz tutaj wszystko czego potrzebujesz, by Twoja wędrówka była udana 🙂 W poniższym linku jest trasa z zaznaczonym punktem początkowym i końcowym:

Jak długo wchodzi się na Skrzyczne?
Cała wyprawa ze Szczyrku na Skrzyczne zajmie Ci 6-8h w zależności od tempa i ilości przerw.
Trasa ze Szczyrku:
Szczyrk Solisko – Malinowska Skała – Małe Skrzyczne – Skrzyczne – Szczyrk
Trasa: 18 km
Czas: ~6h
Skąd wyruszyć na Skrzyczne? Przeczytaj jak startowaliśmy ze Szczyrku
Wystartowaliśmy z przystanku Skrzyczne Skalite autobusem numer 120 (na styczeń 2023 bilet do przystanku Skrzyczne Solisko (ul. Salmopolska) kosztował 5 zł/os. – jechaliśmy około 10 minut). Z pętli autobusowej kierujesz się w stronę niebieskiego szlaku, który prowadzi bezpośrednio do Przełęczy pod Malinowem 1005 m.n.p.m. Pierwszy kilometr (może 1,5 km) trasy jest dość stromy i wymaga trochę wysiłku:


Z Przełęczy pod Malinowem na Malinowską Skałę
Tutaj będzie już lżej. Trasa na Malinowską Skałę jest stosunkowo płaska i malownicza. Od Przełęczy pod Malinowem do Malinowskiej Skały prowadzi czerwony szlak. Na Malinowskiej Skale będziesz już na wysokości 1152 m n.p.m.

Co znajduje się na Malinowskiej Skale?
Krajobraz nieco się zmieni na bardziej kamienny. Kilka rozległych kamieni i jeden duży znajdujący się nieopodal szczytu – Wschodnia skalna na Malinowskiej Skale. Na ten duży kamień warto się wdrapać i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie. Jest to również punkt widokowy z którego warto zrobić kilka fotek krajobrazów. Na drogowskazie na Malinowskiej Skale znajdziesz też skrzyneczkę z pieczątką – warto udokumentować zdobycie szczytu. Skąd startujesz na Małe Skrzyczne zielonym szlakiem.



Małe Skrzyczne 1211 m n.p.m. Tutaj można odpocząć, napić się herbatki (miejsc do siedzenie typu ławeczki niestety brak) i popatrzeć na wyciąg narciarski oraz Szczyrk. Następnie zielonym szlakiem wędrujemy bezpośrednio na Skrzyczne.
Ile metrów ma Skrzyczne?
Wysokość Skrzycznego to 1257 m n.p.m. – góra znajdująca się w Beskidzie Śląskim, w Polsce. Należy do Korony Gór Polski.

Co jest na Skrzycznem?
Na górze Skrzyczne znajduje się kilka atrakcji turystycznych. Na samym szczycie, który został całkiem niedawno zagospodarowany i odnowiony, znajdziesz:
1. Tablicę z legendą tego miejsca:
Turysto,
stoisz teraz dokładnie na szczycie Skrzycznego (1257 m n.p.m.), wchodzącego w skład Korony Gór Polski. Od wieków góra ta miała wielkie znaczenie dla tutejszych mieszkańców. Tutaj pozyskiwano drewno, na wykarczowanych halach wypasano owce, tu ukrywali się zbójnicy, z czasem rozwinęła się turystyka, a nieco później przybyli narciarze. Kolejne pokolenia tworzyły więc swoistą magię Skrzycznego, gdzie ponoć jeszcze można usłyszeć echa śpiewu zbójników, odgłosy dawnych góralskich trombit i rechot żab, które tu żyły w małym jeziorku zarośniętym sitowiną. Bo zgodnie z „Dziejopisem Żywieckim” (1704, autor Andrzej Komoniecki) nazwa góry pochodzi właśnie od skrzeczenia żab: „Stąd nazwana ta góra jest Srzecznia, gdyż w tym jeziorze żaby często skrzeczą, tak, że je daleko pod wieczór słychać”.
Turysto, tak tu onegdaj bywało… Zadumaj się więc nad historią tego miejsca, ale też czerp radość z przebywania tutaj, bo w obecnych czasach Skrzyczne to góra nie tylko dla miłośników turystyki pieszej i sportów śnieżnych, ale także dla paralotniarzy, rowerzystów, biegaczy ekstremalnych i osób uprawiających wszelkie inne formy aktywności ruchowej.

2. Pomnik żabki
Żabka również upiększa szczyt Skrzycznego. Pocałuj żabkę może zamieni się w przystojnego księcia?

3. Tablicę z oznaczeniem szczytu
oraz z zaznaczonymi szczytami innych gór, na które rozpościera się widok ze Skrzycznego.


4. Schronisko PTTK Skrzyczne.
W schronisku znajduje się restauracja (darmowe toalety też są) oraz taras widokowy. Dodatkowy taras widokowy znajduje się również obok schroniska.
Schronisko PTTK jest popularnym miejscem noclegowym dla turystów w Beskidzie Śląskim. Schronisko zostało otwarte w 1933 roku i było pierwotnie przeznaczone dla turystów i narciarzy. Od tego czas, schronisko przeszło kilka modernizacji i rozbudowy, aby spełnić potrzeby rosnącej liczby turystów. Obecnie schronisko oferuje noclegi w pokojach i salach wieloosobowych, a także miejsca campingowe. Schronisko jest również popularnym miejscem na organizację imprez i spotkań okolicznościowych.

5. Stacja meteorologiczna – ważna, lecz szpeci widok ze szczytu.
Stacja meteorologiczna na górze jest jedną z wielu stacji meteorologicznych znajdujących się w Polsce. Zbiera ona dane meteorologiczne, takie jak temperatura powietrza, ciśnienie atmosferyczne, wilgotność powietrza, prędkość wiatru oraz kierunek wiatru. Te dane są następnie przesyłane do instytucji meteorologicznych, takich jak Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW), które używają ich do prognozowania pogody i ostrzeżeń meteorologicznych. Stacja ta jest również ważna dla turystów, ponieważ dostarcza aktualne informacje o warunkach pogodowych na samej górze.
6. Jest tam kilka tras narciarskich oraz Kolej linowa COS-OPO na Skrzyczne
Tutaj znajdziesz więcej informacji o godzinach i biletach na kolej.

Jak wjechać kolejką na Skrzyczne?
Ze Szczyrku można wjechać na górę dwuetapową kolejką linową z COS mieszczącego się na ul. Myśliwskiej 45 w Szczyrku. Pierwszy etap na Halę Jaworzyna – 920 m n.p.m., drugi na sam czubek. Na obu odcinkach jeżdżą zadaszone czteroosobowe kanapy.
Czy wejście na Skrzyczne jest trudne?
Cała trasa jest dość łatwa, ale długa. Jeżeli wybierasz się z dziećmi, przede wszystkim warto zastanowić się nad wjazdem lub zjazdem kolejką, bo 17 km może dać im dość mocno w kość. Dla osób z normalną kondycją do przejścia. Do Szczyrku powrót zielonym szlakiem – zimą koniecznie zabierz ze sobą raczki! Szlak z górki jest często zaśnieżony i śliski. W drodze powrotnej zahaczysz o górkę Becyrek 862 m n.p.m. Bliżej Szczyrku znajdziesz starą chatkę i huśtawkę przymocowaną na gałęzi – to świetna zabawa nie tylko dla dzieciaków.
Ciekawostka o Skrzycznem:
Nazwa góry pochodzi od skrzeczenia żab. Żyły kiedyś w stawie, który istniał podobno w kotle polodowcowym między Skrzycznem a Małym Skrzycznem.
Tutaj zobacz gotową trasę ze Szczyrku na Baranią Górę oraz na Klimczok. Z naszymi trasami i opisami, bez wątpienia takie wyprawy będą czystą przyjemnością!
Magda kiedy mnie zabierzesz ze sobą? 🙂