11 listopada (Dzień Niepodległości) to corocznie dzień wolny od pracy i z tego dzisiaj cieszymy się najbardziej 🙂 A jeszcze fajniej jak wypada we czwartek, wtedy można wykombinować wolny piątek i długi weekend leniuchowania przed nami. Ach można się rozmarzyć i popłynąć…
Podczas tego leniuchowania warto sobie co nieco przypomnieć o tym radosnym święcie i wydarzeniom z naszej historii, dzięki którym ten wolny dzień zawdzięczamy. Dzień Niepodległości to z założenia radosne święto. Warto usiąść z pradziadkami, rodzicami, dziadkami, wujami i powspominać. Jeżeli tylko jeszcze mamy ich obok siebie warto posłuchać relacji z obchodów Dni Niepodległości na żywo.
Jak to było z Dniem Niepodległości?
Różnie to bywało od 1918 roku. To właśnie 11 listopada 1918 roku oficjalnie Polska odzyskała niepodległość. Po 123 latach zaborów staliśmy się wolnym narodem. Co prawda, byliśmy jeszcze przez długie lata pod wpływami rządów naszych sąsiadów, ale wspomniana data stała się symbolem wyzwolenia narodu polskiego. Tego właśnie dnia został podpisany w Compiegne rozejm, który przypieczętował oficjalnie klęskę Niemiec. Od tego czasu oficjalnie, potajemnie lub w ukryciu obchodzimy i wspominamy jako naród ten dzień.
„Święto Niepodległości obchodzone 11 listopada zostało przywrócone przez Sejm PRL ustawą z 15 lutego 1989 pod nazwą „Narodowe Święto Niepodległości”. 11 listopada 1997 Sejm podjął uchwałę głoszącą m.in. Ta uroczysta rocznica skłania także do refleksji nad półwieczem, w którym wolnościowe i demokratyczne aspiracje Polaków były dławione przez hitlerowskich i sowieckich okupantów, a następnie – obcą naszej tradycji – podporządkowaną Związkowi Radzieckiemu komunistyczną władzę”
Jak obchodzimy Dzień Niepodległości?
Z tym jest różnie. Jedni obchodzą ten dzień przede wszystkim w gronie rodzinnym. Przy obiedzie, rodzinnych spotkaniach, inni wybierają się na pochody niepodległościowe, marsze, demonstracje, koncerty lub biegi uliczne. Niewątpliwie możliwości w obchodzeniu i świętowaniu jest wiele. Z pokolenia na pokolenie staramy się przekazywać wiedzę, opowiadać o wydarzeniach jakie miały miejsce i zapisały się na kartach naszej historii. Robimy wszystko, by wolność jaką wywalczyły dla nas pokolenia naszych dziadków, pradziadków utrzymać.
Dzień Niepodległości to radosne święto. Bawmy się tego dnia, cieszmy się naszymi symbolami narodowymi, przebierajmy się, ozdabiajmy, wychodźmy na spacery, spotykajmy się ze znajomymi, jedzmy, pijmy i świętujmy. W końcu to dzień, w którym staliśmy się wolni. Ani rusyfikacja, ani germanizacja nie miała szans z tak mocnym i silnym poczuciem jedności narodowej. Tak, tak, zawdzięczamy to wszystko determinacji naszych przodków.
Symbole narodowe, biżuteria, flagi, rozetki…
Tego dnia warto przypiąć sobie do kurtki, płaszcza lub kapelusza coś co będzie symbolem upamiętniającym Dzień Niepodległości. Najpopularniejszą są rozetki – najprościej je zrobić samodzielnie z bibułki, wstążeczki lub tasiemki. Można także zaszaleć bardziej. Biżuteria z narodowymi symbolami to ostatnio modny i ciekawy dodatek do ubioru. Możesz sprawić sobie zawieszkę z orłem, nieśmiertelnik z niepodległościowym napisem, bransoletkę z obrysem granic Polski, flagą, znakiem Polski walczącej.
Dzięki laserowemu grawerowaniu możesz mieć biżuterię z własnym projektem. Weź do ręki długopis, flamaster i narysuj własny projekt na cześć odzyskania przez Polskę niepodległości.
Bez wątpienia Dzień Niepodległości to piękne święto. Tego dnia powinna nam towarzyszyć radość, wspomnienia, rozmowy, spotkania. Świętujcie ten dzień na swój sposób. Mimo różnic w poglądach, charakterach, wyznaniach poczujcie jedność, siłę i polskość. Wesołego Dnia Niepodległości!
oooo, leniuchowanie było i to spore. Ale na wyjeździe z rodzinką 🙂
Mam taką zawieszkę z symbolem Polski walczącej. No cóż, ja osobiście lubię takie narodowe symbole. Jestem też wielbicielem historii i muszę zaznaczyć, że prawda zależy od punktu siedzenia.