Szukasz krótkiej, trekkingowej trasy bezpośrednio ze Szczyrku? Bez konieczności dojeżdżania autem? Chcesz zdobyć pobliską górkę? Klimczok będzie idealny! 1117 m ostrym podejściem? Mówisz i masz. Klimczok możesz zdobyć w 1,5h średnim tempem bezpośrednio ze Szczyrku. Po drodze spotkasz biegaczy – niebieski szlak jest idealny, by poprawić swoją kondycję i wytrzymałość. W linku znajdziesz propozycję trasy. Korzystaj i ciesz się takimi widokami:

Propozycja trasy na Klimczok
Szczyrk – Klimczok – Szczyrk
(tutaj możesz dowolnie modyfikować w zależności od czasu jaki chcesz przeznaczyć na trekking)
Trasa: 9,5 km
Czas: 3,5h
Trasa idealna na ostatni dzień pobytu w górach. Tylko 3-4h i mamy zaliczoną górę 🙂 Niżej w linku znajdziesz propozycję tasy wraz z zaznaczonymi parkingami.


Jak zdobyłam Klimczok?
W miniony weekend weszłam na Klimczok bezpośrednio ze Szczyrku. Z głównej ulicy Beskidzkiej skręcasz w ulicę Turystyczną i niebieskim szlakiem pędzisz bezpośrednio na Klimczok. Mijasz po drodze Sanktuarium Matki Bożej Królowej Polski „Na górze”. Szlak niebieski prowadzący w prawo przez osiedle Podmagura jest stromy i można się tutaj zmęczyć. Łagodniejsze wejście, lecz dłuższe, będzie prowadzić w lewą stronę do zielonego szlaku (ten jest bardziej malowniczy). Niezależnie którym pójdziesz dojdziesz do rozdroża „5 dróg” 942 m n.p.m. Tutaj możesz iść dalej zielonym szlakiem przez Schronisko Klimczok lub niebieskim szlakiem do Przełęczy Kowiorek. I tak, i tak dojdziesz na szczyt.

Beskid Śląski i Klimczok
Beskid Śląski to pasmo górskie na granicy Polski, Czech i Słowacji. W Beskidzie Śląskim znajduje się wiele szczytów. Najwyższe szczyty to:
- Barania Góra – 1220 m n.p.m.
- Skrzyczne – 1257 m n.p.m.
- Klimczok – 1117 m n.p.m.
- Szyndzielnia – 1015 m n.p.m.
- Karkoszczonka – 979 m n.p.m.
- Wielka Racza – 977 m n.p.m.
- Mała Racza – 967 m n.p.m.
- Czantoria – 910 m n.p.m.
- Lachowice – 889 m n.p.m.
- Przysłop – 866 m n.p.m.
A co z naszym dzisiejszym Klimczokiem? Klimczok to szczyt o wysokości 1117 metrów n.p.m. Jest to trzeci co do wysokości szczyt w Beskidzie Śląskim po Baraniej Górze i Skrzycznem. Do Klimczoka prowadzi kilka tras turystycznych. Jedna z najpopularniejszych to trasa z Bielska-Białej przez Szyndzielnię, na którą trzeba przeznaczyć około 4-5 godzin. Kolejna, to trasa bezpośrednio ze Szczyrku.
Wiata na Klimczoku
Idąc z Przełęczy Kowiorek na Klimczok, po prawej stronie znajdziesz za drzewami schowaną wiatę ozdobioną licznymi zdjęciami, dyplomami, maskotkami, kalendarzami, wlepkami i przypinkami. Ławeczki są, więc można tam posiedzieć, napić się herbatki z termosu i nacieszyć się spokojem. Przy kilku pobliskich drzewach znajdziesz też poukładane tabliczki i kamyki z oznaczeniem szczytów. Są to „kamienie ze szczytów gór świata”.



“Tron Władcy Klimczoka”
Na szczycie znajduje się drewniany tron, na którym można usiąść i zrobić sobie zdjęcie. Można jednocześnie udokumentować zdobycie szczytu w konkretnym dniu, ponieważ bezpośrednio na oparciu tronu znajdziesz kalendarz z datą. Po prawej stronie tronu znajdziesz szufladki. Co w nich jest? To pozostawię w tajemniczy. Wejdziesz – zobaczysz 😉 Z samego wierzchołka roztacza się piękny widok na okoliczne góry i doliny. Zobaczysz Beskid Mały, Żywiecki z Babią Górą i Pilskiem oraz Skrzycznem w Beskidzie Śląskim, a przy dobrych warunkach nawet Tatry.

Po zejściu ze szczytu w kierunku Przełęczy Kowiorek (Siodło pod Klimczokiem) 1040 m n.p.m. znajduje się również schronisko PTTK, które jest otwarte w sezonie letnim i zimowym. W schronisku można zjeść posiłek lub przenocować. Na Klimczoku odbywają się również różnego rodzaju imprezy i wydarzenia, takie jak maratony górskie, wystawy fotograficzne czy koncerty. W okresie zimowym działa tam również wyciąg narciarski.


Schronisko PTTK Klimczok
Jest położone tuż pod szczytem Klimczok. Leży na wysokości 1034 m n.p.m., pomiędzy szczytem Magury i przełęczą Kowiorek. Zostało wybudowane w latach 30-tych XX wieku i jest jednym z najstarszych schronisk w Beskidach. Jest otwarte w sezonie letnim i zimowym, oferuje noclegi w pokojach lub salach sypialnych, a także możliwość wykupienia wyżywienia. W schronisku znajduje się również bar, w którym można zamówić ciepły posiłek lub napoje. Sale są czyste, klimat przytulny, a w okresie świątecznym w głównej sali znajdziesz świeżą i pachnącą choinkę z ręcznie wykonanymi bombkami. Atrakcją są też stojące przy schronisku zabytkowe samochody z czasów PRL.
Schronisko jest przede wszystkim popularnym celem wycieczek górskich, zarówno dla rodzin z dziećmi, jak i dla bardziej zaawansowanych turystów. Znajduje się tam wiele szlaków turystycznych, które prowadzą do innych szczytów w Beskidzie Śląskim. To idealne miejsce do zatrzymania się po trudach wędrówki, zarówno ze względu na jego położenie na szczycie, jak i dostępność wyżywienia i noclegu.
Ciekawostka:
Tuż pod szczytem znajdziesz ogród z kamieni przyniesionymi przez turystów z różnych gór świata oraz kolorową wiatę. Na samym szczycie usiądziesz wygodnie na dużym tronie i poczujesz się bez wątpienia jak Król góry!
Zobacz też propozycję szlaku na Baranią Górę kliknij tutaj. A może to trasa ze Szczyrku na Skrzyczne skradnie Twoje serce?

Dzięki za wpis. Niebawem planuję wybrać się do Szczyrku. Pewnie małe co nieco od Ciebie ukradnę 🙂